Judging and Review Process

citizens room
RAH group

citizens awards Judging and Nomination Review process

There are two rounds of judging—the finalist selection round and the winner selection round.

Round 1: Finalist Selection

During the finalist selection round, eight (8) judging committees review and score all of the applications in a single category to determine its finalists.

  • Eight committees of corporate citizenship professionals will be convened to review all applications in a single category.
    • Each committee is comprised of:
      • Academics
      • Foundation Leaders
      • Nonprofit Executives
      • Public Policy Professionals
  • Only three (3) finalists will be selected in each category.
  • The category finalists, as designated by the committee, will move on to the winner selection round.
  • Note:
    • In the event that a partnership or business is selected as a finalist in more than one category, the partnership or business will receive the award for the category where they earned the highest total score. The partnership with the second highest score will receive the award for the subsequent category.
    • *Nominations are scored against a weighted rubric giving more value to the strategic development, execution, and proof of positive impact of the project. These designations are included in the nomination form.

Round 2: Winner Selection

During the winner selection round, eight (8) judging committees review and score the three (3) category finalists’ nominations to determine one (1) winner per category.

Winner Selection:

  • Winner selection committees are comprised of thought leaders and executives in the category’s respective field. There is one (1) private-sector representative per committee. His or her company is a former Award winner.
  • If the average of judges’ scores result in a tie between two category finalists, a forced ranking will be based on the judges’ qualitative response and the points awarded for the highest weighted questions within the nomination form (see *Note above).  

Meet your 2019 Winner Selection Committee Judges:

  • Charles Antis, Founder and CEO, Antis Roofing & Waterproofing, Inc.
  • Nicole Bassett, Co-Founder, The Renewal Workshop
  • Kelly Brough, President and Chief Executive Officer, Denver Metro Chamber of Commerce
  • Brad Clark, President and CEO, Gill Foundation
  • Nate Clark, Associate Director, Corporate Citizenship, Deere & Company; Vice President, John Deere Foundation     
  • Neal Denton, CAE, Senior Vice President and Chief Government Affairs Officer, Government Relations and Policy, YMCA of the USA
  • Judith Diallo-Barmettler, Sustainability Manager, Nestlé Nespresso U.S.A.
  • Suzanne Fallender, Director, Corporate Responsibility, Intel Corporation
  • Lisa Graham Keegan, Chief Executive, Arizona Chamber Foundation
  • Ed Grenier, President and CEO, Junior Achievement of Greater Washington
  • Stephen Hunt, Interim Chief Executive Officer, Team Rubicon Global
  • Michael J. Nyenhuis, President and CEO, Americares
  • Nancy Landrum, PhD., Professor of Sustainability Management, Institute of Environmental Sustainability, Quinlin School of Business, Loyola University Chicago
  • Jenny Lawson, President of Networks, Points of Light
  • Helen Lowman, President and CEO, Keep America Beautiful
  • Desiree Matel-Anderson, Chief Wrangler, Field Innovation Team
  • Diane Melley, Executive Director, The Philadelphia Foundation
  • Anand Parekh, MD, Chief Medical Advisor, Bipartisan Policy Center
  • Deb Parsons, Chief Development Officer, Playworks
  • Jenny Robertson, Vice President, Communication, FedEx
  • Joe Ruiz, Director, Humanitarian Relief & Resilience Programs, Environmental Sustainability & Communications, The UPS Foundation
  • Andrea Ruiz-Hays, Director of Strategic Alliances, Recycle Across America
  • Scott Schenkelberg, President and CEO, Miriam's Kitchen
  • Howard Sherman, Chief Executive Officer, Good360
  • Eshauna Smith, CEO, Urban Alliance
  • Blythe Thomas, Chief Marketing Officer, Partnership for a Healthier Amercia
  • Robert Tomasko, Director, Social Enterprise Program, School of International Service, American University
  • Yasmina Vinci, Executive Director, National Head Start Association
  • Tae Yoo, Senior Vice President, Corporate Affairs & Sustainability, Cisco
  • Connie M. Yowell, Chief Executive Officer, LRNG by Collective Shift